Fixní a snímatelné zubní náhrady

Zuby jsou důležité po stránce funkční (kousání, mluvení) a samozřejmě i po stránce estetické. Pokud o některý zub přijdeme kazem nebo úrazem, nezbývá než jej nahradit vhodnou zubní náhradou.

Fixní zubní náhrady

Tyto náhrady zůstávají v ústech pacienta natrvalo.

Korunka je umělá náhrada poškozeného zubu. Nasazuje se na obroušený pahýl zubu. Broušení zubu na korunku se provádí tehdy, kdy je zub tak destruovaný a křehký, že výplň nelze zhotovit, nebo by výplň dlouho nevydržela. Broušení se provádí v lokální anestezii.

Můstek volíme, pokud je potřeba vyplnit mezeru mezi zuby. Nahrazuje zub nebo skupinu zubů v případě jejich úplné ztráty. Ztracený zub nahradíme tzv. falešným zubem, který působí jako mezičlánek mezi zuby ohraničujícími mezeru a musí se nabrousit na korunky. Můstek je vhodné zhotovit v krátkém čase od ztráty zubů v důsledku možného pohybu protějších a vedlejších zubů a následné poruše skusu.

Snímatelné zubní náhrady

Nahrazují skupinu zubů v případě, že je nelze nahradit můstkem pevným. Jedná se o tzv. vyndavací zuby. Snímatelné zubní náhrady mohou být částečné nebo celkové.

Celková snímací náhrada je hrazena zdravotní pojišťovnou. Nahrazuje všechny zuby v ústech, kde drží pomocí adheze náhrady slin ke sliznici. V některých případech je nutné přilnavost podpořit speciálními „lepidly“.

Částečná snímací náhrada využívá k retenci náhrady zuby zbývající v ústech.

  • ČSN s jednoduchými drátěnými sponami
  • ČSN s litými sponami

Využijte konzultaci v oblasti zubních náhrad

Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat

Nepřítomnost od 23. 12. do 31. 12. 2020

Vážení pacienti,
ve dnech od 23. prosince 2020 do 31. prosince 2020 se neordinuje.
Bolestivé pacienty ošetří od 28. prosince do 30. prosince MUDr. Hrušková, U Studně 359/3, Litoměřice v čase: 8:00 – 10:00, vždy po telefonické domluvě na čísle: +420 416 736 077. Ve dnech 23. prosince a 31. prosince 2020 využijte prosím oddělení LSPP Spálená 12, Praha.

Pohotovost: svátky, soboty a neděle
Mírova 8, Ústí nad Labem, Severní terasa
ordinace:
Pá: 16 – 20 hod.
So a Ne: 9 – 18 hod.
tel.: 477 117 898

LSSP, Spálená 12, Praha od 17:30 – 7:00

Děkuji za pochopení, MUDr. Hana Havlová