Fixní a snímatelné zubní náhrady

Zuby jsou důležité po stránce funkční (kousání, mluvení) a samozřejmě i po stránce estetické. Pokud o některý zub přijdeme kazem nebo úrazem, nezbývá než jej nahradit vhodnou zubní náhradou.

Fixní zubní náhrady

Tyto náhrady zůstávají v ústech pacienta natrvalo.

Korunka je umělá náhrada poškozeného zubu. Nasazuje se na obroušený pahýl zubu. Broušení zubu na korunku se provádí tehdy, kdy je zub tak destruovaný a křehký, že výplň nelze zhotovit, nebo by výplň dlouho nevydržela. Broušení se provádí v lokální anestezii.

Můstek volíme, pokud je potřeba vyplnit mezeru mezi zuby. Nahrazuje zub nebo skupinu zubů v případě jejich úplné ztráty. Ztracený zub nahradíme tzv. falešným zubem, který působí jako mezičlánek mezi zuby ohraničujícími mezeru a musí se nabrousit na korunky. Můstek je vhodné zhotovit v krátkém čase od ztráty zubů v důsledku možného pohybu protějších a vedlejších zubů a následné poruše skusu.

Snímatelné zubní náhrady

Nahrazují skupinu zubů v případě, že je nelze nahradit můstkem pevným. Jedná se o tzv. vyndavací zuby. Snímatelné zubní náhrady mohou být částečné nebo celkové.

Celková snímací náhrada je hrazena zdravotní pojišťovnou. Nahrazuje všechny zuby v ústech, kde drží pomocí adheze náhrady slin ke sliznici. V některých případech je nutné přilnavost podpořit speciálními „lepidly“.

Částečná snímací náhrada využívá k retenci náhrady zuby zbývající v ústech.

  • ČSN s jednoduchými drátěnými sponami
  • ČSN s litými sponami

Využijte konzultaci v oblasti zubních náhrad

Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat