Hlavním cílem záchovné stomatologie je zub postižený zubním kazem nebo úrazem zachránit (zachovat) nejvhodnější výplní (plombou). Nejvhodnější materiál pro vás vybereme na základě posouzení velikosti kazu a jeho polohy.

Amalgamové plomby

Nejdéle používaná a nejtrvalejší zubní výplň. Je pevná, tvrdá, mechanicky odolní, dobře těsní a je rezistentní proti bakteriím.

V naší stomatologické ordinaci používáme kapslové amalgamy, u nichž je výrobcem garantováno správné a přesné složení.

Bílé plomby
Fotokompozitní výplň (bílá plomba v barvě zubu)

Estetické bílé plomby jsou vyráběné z pryskyřice, vytvrzené polymerační UV lamou. Je nejvhodnější v úseku předních zubů a v postranních úsecích pro malé výplně. Nevhodná do hlubokých kazů a pod hranici dásně.

U bílých plomb je velmi důležitá správná ústní hygiena. Při špatné hygieně dutiny ústní se rychle vytváří spára, dochází k hromadění bakterií a vzniku sekundárního kazu. Postupem času, v závislosti na složení stravy, výplně mohou tmavnout.

Skloinomerní výplň (bílá plomba s fluoridovými ionty)

Estetické výplně s vysoce antibakteriálními vlastnostmi a ochranných účinkem.

Skloinomerní výplně jsou vhodné pro děti a pacienty se zvýšenou kazivostí, a jako estetická náhrada za výplň amalgamovou.

Není ovšem tolik mechanicky odolná jako amalgam a vysoce estetická jako fotokompozitní výplň.

Endodoncie

Ošetření kořenových kanálků.

Pokud dojde následkem hlubokého zubního kazu k zánětu nervu uvnitř zubu, přichází na řadu buď vytržení zubu nebo ošetření kořenových kanálků. Celý výkon spočívá v odstranění poškozeného nervu, důkladném opravování a vyčištění kořenových kanálků. Po vyčištění se kanálky vyplňují materiálem, jenž zabraňuje dalšímu případnému působení bakterií.

Postendodontické ošetření

Dostavby a čepy.

Jedná se o ošetření zubů po zaplnění kořenového kanálku. Podstatou zákroku je zavedení speciálního kořenového čepu do kanálku. Následně se dostaví chybějící části korunky zubu, nabrousí a otiskne.

Cílem postendodontického ošetření je předcházet frakturám endodonticky ošetřených zubů a vyhnout se zbytečnému trhání zubu. Proto je vždy důležitý výběr vhodného postendodontického ošetření.

U zubů, které nejsou příliš slabé, je vhodná bílá kompozitní výplň. Při větším oslabení zubu používáme čep ze skelných vláken a plastickou dostavbu z kompozitních materiálů.

Nechte si bezbolestně ošetřit kořenové kanálky

Kontaktujte nás pro více informací